Bądź na bieżąco!

Czyste Powietrze Plus

HOME > Czyste Powietrze Plus

Zmiany w Programie Czyste Powietrze 2022

Czyste Powietrze Plus jest aktualizacją programu rządowego, który powstał by zniwelować emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Od lipca 2022 roku nowe zasady programu będą korzystniejsze finansowo dla odbiorców i obejmują prefinansowanie inwestycji. Ostatnio uproszczone zasady w 2021 roku zwiększyły liczbę beneficjentów. Warto przypomnieć, że z programu Czyste Powietrze Plus możemy uzyskać dofinansowanie m.in. na pompę ciepła, fotowoltaikę czy termomodernizację budynku.

czyste powietrze 2022 plus

Czyste Powietrze - Zmiany 2022

Rząd, zmieniając program Czyste Powietrze, miał na celu stworzenie korzystniejszych warunków dla odbiorców, którzy nie mają szans kredytowania inwestycji bądź nie mają gotówki. Obecna forma programu pod rozszerzoną nazwą Czyste Powietrze Plus przewiduje prefinansowanie kosztów wymiany nieefektywnego źródła ciepła. Oznacza to, że wraz z wnioskiem do programu chcący skorzystać z dofinansowania, otrzymają środki na realizację montażu pompy ciepła i demontażu obecnego systemu grzewczego przed rozpoczęciem inwestycji. Kwota prefinansowania może sięgać maksymalnie połowę kwoty należnej dotacji.

Prefinansowanie Czyste Powietrze Plus – Przykład:

Panu Janowi Kowalskiemu przysługuje dofinansowanie w wysokości 32 000 zł, ale Pan Jan chce skorzystać z możliwości prefinansowania. Otrzyma na inwestycję środki w wysokości 16 000 zł przed rozpoczęciem montażu pompy ciepła, a kolejne 16 000 zł po zakończeniu.

Warunkiem otrzymania prefinansowania jest złożenie specjalnego wniosku poprzez generator wniosków bądź wysłanie go pocztą. Do wniosku należy dołączyć umowę z wykonawcą, który będzie realizował montaż pompy ciepła. To właśnie na konto wykonawcy zostaną wypłacone środki, a on będzie zobowiązany do wydatkowania tej kwoty na przedsięwzięcie beneficjenta programu Czyste Powietrze Plus 2022.

Prefinansowanie to inaczej zaliczka dla wykonawcy w wysokości 50% ze środków programu Czyste Powietrze+.

Czyste Powietrze Plus - Zaliczka na pompę ciepła

Forma programu Czyste Powietrze sprzed 15 lipca 2022 r. dawała tylko możliwość refundacji inwestycji w pompę ciepła. Obecne warunki pozwolą wymienić nieefektywne źródło ciepła osobom, które nie dysponowały środkami bądź nie przysługiwał im kredyt. Inwestycja w pompę ciepła to ważny krok w aspekcie ekologicznym dla naszej ziemi, ale także możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie. Więcej o pompach ciepła dowiesz się z naszych artykułów.

Dla kogo dofinansowanie Czyste Powietrze Plus 2022?

Skorzystać z „zaliczki” na inwestycję będą mogli tylko beneficjenci starający się o dotację pierwszy raz i kwalifikujący się na dofinansowanie podwyższonego i najwyższego poziomu. To oznacza, że z program Czyste Powietrze Plus dedykowany jest do właścicieli domów, w których przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi do 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym (podwyższony próg dofinansowania). Drugą grupą beneficjentów są właściciele domów, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekroczy 900 zł na osobę oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym (najwyższy próg dofinansowania). Dla obu tych grup przewidziane jest wyższe dofinansowanie nawet o 10 000 zł.

Ile można uzyskać – w Czystym Powietrzu Plus?

Maksymalna kwota dotacji w programie Czyste Powietrze Plus po zmianach wynosi aż 79 000 zł w najwyższym progu dochodowym (na samą pompę ciepła 27 000 zł), a 47 000 zł dla podwyższonego progu dochodowym (na samą pompę ciepła do 18 000 zł).

Więcej szczegółów w linku.

Źródło: NFOŚiGW

Interesuje Cię wycena pompy ciepła z dofinansowaniem? Napisz do nas - zrobimy bezpłatny audyt

Dowiedz się więcej o programie Czyste Powietrze