Bądź na bieżąco!

Czyste Powietrze 2023

HOME > Czyste Powietrze 2023

Dofinansowanie na Pompy Ciepła, Termomodernizację, Instalację Fotowoltaiczną i Rekuperację

Czyste Powietrze to program, który powstał w celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Jest zachętą rządową do zwiększenia efektywności energetycznej w naszych domach. Dofinansowanie jakie oferuje Program Czyste Powietrze dotyczy wymiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny (np. pompa ciepła), termomodernizacji budynku, montażu i zakupu rekuperacji, a także instalacji fotowoltaicznej w połączeniu z pompą ciepła. W tym krótki artykule przedstawimy, komu przysługuje dofinansowanie, ile trzeba czekać na dofinansowanie i jakiej wysokości ono będzie.

Program Czyste Powietrze 3.0

3 stycznia 2023 roku została uruchomiona trzecia edycja programu pn. Czyste Powietrze 3.0. Wprowadzone zmiany obejmują  m.in. podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji oraz możliwość złożenia kolejnego wniosku dla tych, którzy już skorzystali z Programu. W Czystym Powietrzu 2023 możemy spodziewać się szybszego rozpatrywania wniosków i szybszej wypłaty środków. Kwalifikowalność środków wynosi 6 miesięcy przed dniem starania się o dofinansowanie, czyli data wystawienia pierwszej faktury lub dokumentu księgowego nie powinna w dniu składania wniosku być oddalona o 6 miesięcy. Istnieje możliwość wypłaty dotacji w trzech częściach, a pierwsza z nich nastąpi jeszcze podczas trwania inwestycji.

dofinansowanie do pompy ciepła, program czyste powietrze, dotacja na wymianę pieca

Program Czyste Powietrze 2023 - Dla kogo dofinansowanie?

Dofinansowanie Czyste Powietrze 3.0 skierowane jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Program Czyste Powietrze 2023 - Na co dofinansowanie?

Dofinansowanie Czyste Powietrze zostało przewidziane na modernizację budynków istniejących. Z dotacji wykluczone są domy nowo wybudowane. Beneficjenci mogą starać się o termomodernizację budynku, wymianę nieefektywnego pieca na źródło stałe, montaż i zakup pompy ciepła do CO i CWU, założenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji), wymianę instalacji elektrycznej, a także mikroinstalację fotowoltaiczną. Dofinansowanie obejmuje również sporządzenie niezbędnej dokumentacji i audyt energetyczny.

Program Czyste Powietrze 2023 - Ile dofinansowania?

NFOŚiGW daje możliwość uzyskania dofinansowania Czyste Powietrze w trzech progach dofinansowania. Dodatkowo do pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę.

I poziom dofinansowania:

Dochód roczny wnioskodawcy (właściciela lub współwłaściciela budynku) nie może przekroczyć 135 000 zł.

 • Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności A++ (55% poniesionych kosztów, nie więcej niż 19 400 zł)
 • Instalacja fotowoltaiczna do 10 kW (40% poniesionych kosztów, nie więcej niż 6 000 zł)
 • Pompa ciepła bez podwyższonej klasy efektywności A+ (40% poniesionych kosztów, nie więcej niż 12 600 zł)

II poziom dofinansowania:

Przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć kwoty:

 1. 1894 zł  w gospodarstwie wieloosobowym;
 2. 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. 

Aby zakwalifikować się do II poziomu dofinansowania należy przedstawić zaświadczenie o dochodzie na jednego członka rodziny, które wydawane jest w urzędach gmin lub miast.

 • Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności A++ (80% poniesionych kosztów, nie więcej niż 28 100 zł)
 • Instalacja fotowoltaiczna do 10 kW (70% poniesionych kosztów, nie więcej niż 9 000 zł)
 • Pompa ciepła bez podwyższonej klasy efektywności A+ (40% poniesionych kosztów, nie więcej niż 22 000 zł)

III poziom dofinansowania:

Przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć kwoty:

 1. 1090 zł  w gospodarstwie wieloosobowym;
 2. 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. 

Aby zakwalifikować się do II poziomu dofinansowania należy przedstawić zaświadczenie o dochodzie na jednego członka rodziny, które wydawane jest w urzędach gmin lub miast. Beneficjent może ubiegać się o to dofinansowanie jeśli ma ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego, specjalnego bądź opiekuńczego.

 • Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności A++ (100% poniesionych kosztów, nie więcej niż 35 200 zł)
 • Instalacja fotowoltaiczna do 10 kW (100% poniesionych kosztów, nie więcej niż 15 000 zł)
 • Pompa ciepła bez podwyższonej klasy efektywności A+ (40% poniesionych kosztów, nie więcej niż 31 500 zł)

czyste powietrze 2023 pompa ciepła

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej. 

Program Czyste Powietrze 2023 - Jak uzyskać dofinansowanie?

Firma INFO ENERGIA kompleksowo zajmuje się obsługą Klienta. Poza dostarczaniem urządzeń i montażem, załatwiamy wszelkie formalności, tj. zgłoszenia, prowadzenie dokumentacji, pomoc w uzyskaniu dofinansowania, czy kredytu. Specjalizujemy się w pozyskiwaniu dofinansowania z programu Czyste Powietrze 2021. Wnioski można składać elektronicznie, co sprawia, że monitoring procesu przyznania dotacji jest uproszczony. Istnieje możliwość złożenia wniosku poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska na danym terenie. Do wniosku należy dostarczyć odpowiednie dokumenty (np. zaświadczenie o zarobkach, kartę produktu, czy etykietę energetyczną) i potwierdzenia, które kompletujemy razem z Państwem. Urządzenia przez nas instalowane spełniają najwyższe standardy jakości i efektywności, dlatego nie mieliśmy nigdy problemu z uzyskaniem dotacji dla przedsięwzięć realizowanych przez nas.

Program Czyste Powietrze 2023 - Kiedy dofinansowanie?

Z Programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowania przedsięwzięć już zakończonych, pod warunkiem, że ich rozpoczęcie nie nastąpiło 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. NFOŚ i GW na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze wypłacane jest w terminie 30 dni (wcześniej do 90 dni) na konto wykonawcy bądź beneficjenta – w całości bądź w ratach, po potwierdzeniu zrealizowania przedsięwzięcia. Krótszy czas rozpatrywania, względem wcześniejszych zasad, dotyczy również wniosków z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału bankowego – 14 dni. Czas na realizację przedsięwzięcia wynosi 30 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Pompy Ciepła w ofercie INFO ENERGIA

W ofercie naszej firmy znajdują się tylko sprawdzone rozwiązania. Ufamy markom, które na rynku cieszą się zaufaniem Klientów. Stawiamy na pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, wysokim COP i pracujących na najlepszych sprężarkach. Wiemy, że nasze urządzenia są inwestycją na lata, dlatego montaż przebiega u nas zawsze ze sztuką zalecaną przez producenta. Uczestniczyliśmy w licznych szkoleniach, a pompy ciepła zainstalowane przez nas pracują bezawaryjnie.

Sprawdź nasze pompy ciepła!

Interesuje Cię montaż pompy ciepła wraz z pozyskaniem dofinansowania za Ciebie? Skontaktuj się z nami