Instalacje fotowoltaiczne


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.

Nasza działalność
Instalacje fotowoltaiczne - co to właściwie jest?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z:

Modułów fotowoltaicznych, które zmieniają energie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Każdy taki panel składa się z ogniw fotowoltaicznych, szyb i ramy. Nie są wcale nowością, ponieważ wszyscy je kojarzą np. z kalkulatorów, tylko te montowane na dachu są odpowiednio większe
Inwertera, który zmienia prąd stały wytworzony przez moduły na prąd przemienny, używany w naszych domach
Układu zabezpieczeń, które chronią komponenty instalacji fotowoltaicznej przed skutkami przepięć
Systemu montażowego za pomocą, którego mocujemy moduły fotowoltaiczne do konstrukcji dachu

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest bardzo prosta. Panele słoneczne są montowane na nasłonecznionej powierzchni, którą stanowi dach budynku. W niektórych przypadkach zdarza się, że są instalowane na gruncie, za pomocą specjalnych konstrukcji. Moduły fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych i różnią się między sobą mocą oraz budową, mocą oraz warunkami gwarancji. Moduły są podzielone na warstwę dodatnią oraz ujemną. W momencie, gdy pada na nie światło, między obiema warstwami pojawia się różnica potencjałów. Jeśli zamkniemy obwód, będziemy mogli uzyskać przepływ energii elektrycznej. Tak najprościej można wyjaśnić sposób, w jaki energia słoneczna w modułach PV zostaje zamieniona w prąd stały. Trafia on do inwertera, gdzie jest przekształcany w prąd przemienny mający 230V i 50Hz, czyli taki, który jest dostępny w naszych gniazdkach. Inwerter, nazywany także falownikiem, stanowi swego rodzaju serce całego systemu. Dzięki niemu pozyskana energia może zostać wykorzystana do zasilenia domowych urządzeń. Należy jednak pamiętać, ze są to tylko dwa, z wielu elementów systemu, takich jak np. zabezpieczenia AC (prąd przemienny) i DC (prąd stały).

Do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystywane są moduły krzemowe, dostępne w wariantach różniących się między sobą mocą. Bardzo ważną cechą instalacji PV jest bezobsługowość, która przekłada się na niskie koszty. Wystarczy odpowiedni projekt systemu, zakup wszystkich elementów, które są dostępne u nas w atrakcyjnej cenie, by cieszyć się ekologiczną energią elektryczną, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezawaryjne, a ich żywotność wynosi minimum 25 lat. Doskonale sprawdzają się przy domach prywatnych, firmach oraz na farmach fotowoltaicznych.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się między sobą np. mocą oraz ceną, a przede wszystkim jakością. Wybierając odpowiednie elementy instalacji dla siebie, należy wziąć pod uwagę, przede wszystkim, ilość zużywanej energii elektrycznej. Tylko w ten sposób można oszacować, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie sprostać konkretnym potrzebom danego domu mieszkalnego lub siedziby firmy i sporządzić odpowiedni projekt. Wybierając odpowiednie moduły, warto mieć świadomość, że moc szczytowa jest osiągana w tzw. warunkach testowych, czyli promieniowaniu słonecznemu 1000W/m2 oraz temperaturze powietrza wynoszącej 25 stopni C. W przypadku, gdy te warunki będą inne, produkcja energii elektrycznej również będzie inna. Z tego względu warto podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci publicznej, by oddawać nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci i odbierać ją, gdy warunki atmosferyczne sprawią, że instalacja PV nie będzie w stanie sprostać wszystkim potrzebom danego obiektu. Takie rozwiązanie pozwoli maksymalnie zredukować koszty energii. Systemy PV połączone z siecią publiczną(on-grid) nie wymagają korzystania z akumulatorów w celu przechowywania energii, co redukuje koszty całego systemu o cenę zakupu i konserwacji akumulatorów. W przypadku instalacji on-grid konieczna jest jedynie bezpłatna wymiana licznika dwukierunkowego, dzięki któremu możliwe będzie w obu kierunkach. Instalacje off-grid, czyli takie, które nie są podłączone do sieci publicznej kierują nadwyżki energii do akumulatorów. Zasoby mogą być użyte, gdy system PV nie może wyprodukować energii np. w nocy. Konieczność zakupu i serwisowania akumulatorów sprawia, że jest to dużo bardziej kosztowne rozwiązanie.

Podczas tworzenia projektu, należy dokonać wyboru mocy systemu PV. Decyzja powinna być podjęta, przede wszystkim, na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej. W ten sposób możliwe będzie określenie zapotrzebowania danego budynku. Warto mieć na uwadze także inne czynniki. Ważną rolę odgrywa cena poszczególnych urządzeń, która w oczywisty sposób ma wpływ na szybkość zwrotu inwestycji. Jeśli dach skierowany jest na wschód i na zachód, może się okazać, że w celu uzyskania optymalnej produkcji energii, koniecznym jest zwiększenie mocy instalacji. Przed montażem trzeba ocenić powierzchnię dachu, jego ekspozycję na słońce oraz kąt nachylenia. Wszystkie te czynniki bierzemy pod uwagę tworząc projekt systemu. Należy pamiętać, że w przypadku instalacji zbyt słabej, żeby pokryć całe zapotrzebowanie budynku, system PV nadal przyczyni się do znacznych oszczędności, redukując ilość energii elektrycznej, którą będziemy musieli kupić od elektrowni.

Efektywność instalacji jest zależna od nasłonecznienia danej powierzchni, temperatury otoczenia, kąta padania promieni słonecznych oraz kąta pod jakim zamontowane są moduły fotowoltaiczne. Z tego względu efektywność systemu w różnych miejscach będzie inna.

Instalacje fotowoltaiczne
Inwestuj raz i wytwarzaj energię przez cały rok!

Nie chcesz płacić wysokich rachunków za energię elektryczną? Szukasz oszczędności w domowym budżecie? Cenisz sobie bezpieczeństwo ?

Nasza firma zajmuje się projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych

Dobierzemy

Na podstawie krótkiego wywiadu zaprojektujemy dopasowaną do potrzeb instalację.

Projektujemy

Każdy klient otrzymuje raport oszczędności i projekt 3D swojej instalacji.

Oferujemy

Nasze finansowanie zbilansuje koszt dotychczasowego rachunku za energię (mamy do wyboru 2 banki, Santander i BNP Paribas).

Pomagamy

Zajmujemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami (Zgłaszamy zawiadomienie o gotowości instalacji).

Wykonujemy

Krótki czas realizacji inwestycji (klient podpisuje z nami umowę, najpóźniej za 30 dni jest montaż, zaleta dla klienta jeżeli po podpisaniu umowy nie otrzyma kredytowania – może zrezygnować).

Procedura instalacji
Proces instalacji paneli fotowoltaicznych w sześciu krokach:
01
Konsultacja i wykonanie projektu oraz przedstawienie oferty
02
Pomoc w uzyskaniu optymalnego finansowania
03
Podpisanie umowy na wykonanie instalacji
01
Dostawa komponentów i montaż
02
Zgłoszenie do operatora sieci dystrybucyjnej wniosku o przyłączenie mikoinstalacji
03
Wymiana licznika i uruchomienie instalacji
Konsultacja i wykonanie projektu oraz przedstawienie oferty,
Pomoc w uzyskaniu optymalnego finansowania,
Podpisanie umowy na wykonanie instalacji,
Dostawa komponentów i montaż,
Zgłoszenie do operatora sieci dystrybucyjnej wniosku o przyłączenie mikroinstalacji,
Wymiana licznika i uruchomienie instalacji.
Cała procedura przebiega szybko i rzetelnie:

Oferta i projekt

Wstępna wycenę i sporządzenie projektu otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych.

Finansowanie

Decyzja i uruchomienie nawet w przeciągu tego samego dnia (jesteśmy pośrednikiem finansowym banków: Santander Consumer Bank, BNP Paribas).

Montaż

Dokonanie instalacji i montażu paneli nastąpi w przeciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy.

Pytania i odpowiedzi
Dowiedz się więcej na temat instalacji fotowoltaicznych
Co się dzieje z nadwyżką energii z mojej instalacji?
Klient indywidualny, korzysta z przywilejów prosumenta, czyli zarazem producenta i konsumenta. Prosumenci nie mogą zarabiać na wytworzonej energii elektrycznej, tylko zużywać ją na własne potrzeby, więc nadwyżki produkcji są magazynowane w sieci elektroenergetycznej. Co to dla mnie oznacza? To oznacza, że od momentu powstania nadwyżki, mam rok czasu na jej zużycie np. wieczorem lub w pochmurny i deszczowy dzień.
Skąd mój sprzedawca energii będzie wiedział ile prądu wyprodukowałem, a ile zużyłem?
To wszystko się dzieje za sprawą licznika dwukierunkowego, który jest montowany za darmo przez naszego operatora sieci dystybucyjnej, jeszcze przed uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, na każdym rachunku za energię elektryczną, będziemy mieli jasno rozpisane, ile energii wytworzyliśmy, ile zużyliśmy i ile zostanie przeniesione do naszego „magazynu". Energia, która wraca do nas z sieci, jest rozliczana ze współczynnikiem 0,8 - czyli za każde wyprodukowane 100 kWh pobierzemy 80 kWh.
Ile czasu instalacja będzie produkowała dla mnie energię?
Wszystkie elementy instalacji zostały zaprojektowane i zbudowane w taki sposób, aby pracowały bezawaryjnie przez minimum 25 lat, jak gwarantuje producent. Najstarsze instalacje fotowoltaiczne produkują energię już od ponad 40 lat. Instalacja jest bezobsługowa, nie wymaga kosztownych serwisów. Nie zawierają ruchomych elementów, co znacznie obniża podatność na zużycie. Porównując wysokość inwestycji, czas zwrotu i ogólną oszczędność, uzyskujemy doskonały współczynnik korzyści i jakości do ceny.
Czym się różni kolektor od instalacji fotowoltaicznej?
Kolektory słoneczne służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, natomiast instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, którą możemy zasilić wszystkie urządzenia w naszym domu czy firmie.

Co się dzieje z nadwyżką prądu z mojej instalacji?

Klient indywidualny, korzysta z przywilejów prosumenta, czyli zarazem producenta i konsumenta. Prosumenci nie mogą zarabiać na wytworzonej energii elektrycznej, tylko zużywać ją na własne potrzeby, więc nadwyżki produkcji są magazynowane w sieci elektroenergetycznej. Co to dla mnie oznacza? To oznacza, że od momentu powstania nadwyżki, mam rok czasu na jej zużycie np. wieczorem lub w pochmurny i deszczowy dzień.

Skąd mój sprzedawca energii będzie wiedział ile prądu wyprodukowałem, a ile zużyłem?

To wszystko się dzieje za sprawą licznika dwukierunkowego, który jest montowany za darmo przez naszego operatora sieci dystybucyjnej, jeszcze przed uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, na każdym rachunku za energię elektryczną, będziemy mieli jasno rozpisane, ile energii wytworzyliśmy, ile zużyliśmy i ile zostanie przeniesione do naszego „magazynu”. Energia, która wraca do nas z sieci, jest rozliczana ze współczynnikiem 0,8 – czyli za każde wyprodukowane 100 kWh pobierzemy 80 kWh.

Ile czasu instalacja będzie produkowała dla mnie prąd?

Wszystkie elementy instalacji zostały zaprojektowane i zbudowane w taki sposób, aby pracowały bezawaryjnie przez minimum 25 lat, jak gwarantuje producent. Najstarsze instalacje fotowoltaiczne produkują energię już od ponad 40 lat. Instalacja jest bezobsługowa, nie wymaga kosztownych serwisów. Nie zawierają ruchomych elementów, co znacznie obniża podatność na zużycie. Porównując wysokość inwestycji, czas zwrotu i ogólną oszczędność, uzyskujemy doskonały współczynnik korzyści i jakości do ceny.

Czym się różni kolektor od instalacji fotowoltaicznej?

Kolektory słoneczne służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, natomiast instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, którą możemy zasilić wszystkie urządzenia w naszym domu czy firmie.

Szczegóły oferty
Zapoznaj się z kosztorysem i korzyściami jakie uzyskasz

Rozliczanie

Osoba fizyczna

O mocy do 10 kW za każdą 1 kWh oddaną do sieci mogą odebrać 0,8 kWh
O mocy powyżej 10 kW do 50 kW oddaną do siebie mogą odebrać 0,7 kWh
Rozliczenie ilości oddanej wobec ilości pobranej w okresie do 365 dni

Firma

Nadwyżka wytworzonej energii jest sprzedawana do sieci energetycznej po średniej cenie sprzedaży ok 0,20 zł kWh
Wskazane jest aby cała energia wyprodukowana przez system PV była zużyta na bieżące potrzeby firmy

Rolnik

W taryfie G warunki jak dla Osoby Fizycznej
W taryfie C warunki jak dla Firmy

Opodatkowanie

Osoba fizyczna

Stawka 8% VAT tylko w przypadku montażu PV w bryle budynku ( budynek mieszkalny jednorodzinny do 300 m² lub lokal mieszkalny do 150 m²)
Stawka 23% VAT w przypadku montażu poza bryłą budynku

Firma

Stawka 23 % VAT
Amortyzacja instalacji trwa 5 lat
Odliczenie podatku dochodowego

Rolnik

Stawka 8% VAT tylko w przypadku montażu PV w bryle budynku ( budynek mieszkalny jednorodzinny do 300 m² lub lokal mieszkalny do 150 m²)
Stawka 23 % VAT w przypadku montażu poza bryłą budynku
Ulga z tytułu tej samej inwestycji rozliczana do 15 lat
Odliczeniu 1/4 kwoty poniesionej na inwestycję od należnego podatku rolnego
Kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystanej przez podatnika przechodzi na jego następców

Korzyści

Osoba fizyczna

Oszczędności i zysk
Duży i szybki zwrot z inwestycji
Niezależność energetyczna
Produkujesz energię elektryczną na potrzeby własne, uniezależniając się tym samym od cen prądu
Łatwa dostępność
Słońce jest dostępne dla wszystkich, to niewyczerpalne i darmowe źródło energii
Komfort
Bezobsługowość systemu, niskie koszty eksploatacji ze względu na brak elementów ruchomych
Ekologia
Brak zanieczyszczenia, emisji gazów, hałasu czy drgań, rozwiązanie przyjazne środowisku

Firma

Duże oszczędności
Mniejsze rachunki za prąd to zysk, który możesz przeznaczyć na rozwój swoje firmy
Niezależność energetyczna
Produkujesz energię elektryczną na potrzeby własne, uniezależniając się tym samym od cen prądu
Łatwa dostępność
Słońce jest dostępne dla wszystkich, to niewyczerpalne i darmowe źródło energii
Komfort
Bezobsługowość systemu, niskie koszty eksploatacji ze względu na brak elementów ruchomych
Ekologia
Brak zanieczyszczenia, emisji gazów, hałasu czy drgań, rozwiązanie przyjazne środowisku

Rolnik

Duże oszczędności
Mniejsze rachunki za prąd to zysk, który możesz przeznaczyć na rozwój swoje firmy
Niezależność energetyczna
Produkujesz energię elektryczną na potrzeby własne, uniezależniając się tym samym od cen prądu
Łatwa dostępność
Słońce jest dostępne dla wszystkich, to niewyczerpalne i darmowe źródło energii
Komfort
Bezobsługowość systemu, niskie koszty eksploatacji ze względu na brak elementów ruchomych
Ekologia
Brak zanieczyszczenia, emisji gazów, hałasu czy drgań, rozwiązanie przyjazne środowisku

Następny krok należy do Ciebie!

Odpowiemy na Twoje pytania oraz zaproponujemy Ci bezpłatny audyt, który wykaże stopień opłacalności instalacji w Twoim domu.