Moje Ciepło – dofinansowanie dla nowych domów
HOME > Moje Ciepło – dofinansowanie dla nowych domów
Dofinansowanie Pompy Ciepła 2022 dla nowych domów
Rosnąca świadomość ekologiczna, chęć życia w komforcie, a także nowe prawa i obowiązki sprawiły, że mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem systemów ogrzewania. Polacy coraz częściej jako źródło ciepła wybierają ekologiczne i bezobsługowe rozwiązania. Wśród nich największą popularnością cieszą się pompy ciepła, kotły na pellet i ekogroszek, coraz mniej instalacje gazowe. Do tej pory można było uzyskać dofinansowanie na pompy ciepła tylko w przypadku wymiany źródła ciepła za okazaniem dowodu demontażu. Dofinansowanie Moje Ciepło będzie dedykowane dla osób, które zdecydują się na ogrzewanie pompą ciepła w nowym domu.
Program Moje Ciepło 2022 - Wystartował!
Dofinansowanie Nowe Budynki - ile można uzyskać w 2022 roku?
Nowy program według zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma wystartować pod koniec drugiego kwartału. Program ma wesprzeć najbardziej popularne i efektywne źródło ogrzewania jakim jest pompa ciepła. Dotacja na pompę ciepła dla nowego domu będzie wynosiła do 30% kosztów i nie będzie mogła przekroczyć 21 000 zł. Pompy ciepła mimo spadku ich cen na rynku to dalej kosztowna inwestycja, ale program Czyste Powietrze udowodnił, że cieszą się ogromną popularnością. Na pompę ciepła powietrze woda przysługuje aż 7 000 dofinansowania.
Moje Ciepło - dla kogo dofinansowanie 2022?
Beneficjentami dofinansowania będą osoby fizyczne, właściciele bądź współwłaściciele domów jednorodzinnych. Moje Ciepło 2022 dedykowane jest wyłącznie dla nowych budynków w przeciwieństwie do programu Czyste Powietrze, które było dotacją na wymianę nieefektywnego źródła ciepła. Nowy budynek w rozumieniu programu oznacza, że w dniu ubiegania się o dotację nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy bądź nie złożono wniosku o użytkowanie domu. NFOŚiGW daje również szansę na uzyskanie dofinansowania właścicielom domów jednorodzinnych, którzy złożyli już zawiadomienie lub wniosek, o ile nie zrobili tego wcześniej niż przed 1 stycznia 2021 r.
Dofinansowanie na pompę ciepła - Warunki 2022
Warunkiem, aby otrzymać dofinansowanie Moje Ciepło jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. O jakości naszego potencjału decyduje wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ogrzewanie, wentylację czy przygotowanie CWU. Próg, którego nie może przekroczyć może wynosić maksymalnie 63kWh na metr kwadratowy powierzchni budynku mieszkalnego. W latach kolejnych programu ten wskaźnik spadnie do 55 kWh.
Kto nie skorzysta z Programu Moje Ciepło 2022?
Kto nie skorzysta z programu? Z programu Moje Ciepło 2022 nie skorzysta użytkownik, którego docelowym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, tj. np. węgiel kamienny czy biomasa. Oznacza to, że jeśli chcemy skorzystać z dofinansowania to nie możemy korzystać również z kominka. Niedługo pojawią się wytyczne NFOŚiGW i dowiemy się czy z kominków będzie można korzystać do celów rekreacyjnych i jakie ewentualnie normy musi on spełniać.
Moje Ciepło - Na co można przeznaczyć?
Refundacja z programu Moje Ciepło dotyczy pompy ciepła o podwyższonej efektywności energetycznej (A++) . Oprócz zakupu urządzenia, dofinansowanie dotyczyć będzie osprzętu niezbędnego do funkcjonowania ogrzewania opartego o PC jak: zbiorniki, bufory, czy odwierty. Moje Ciepło to także dotacja na usługę montażu, sporządzenie wymaganej dokumentacji, czy transport.
Moje Ciepło - Kiedy rusza program?
Program Moje Ciepło wystartował 29 kwietnia 2022 roku. Dofinansowanie wypłacane jest po zakończeniu realizacji w ramach refundacji poniesionych kosztów. Nasza firma posiada niezbędne kwalifikacje do realizacji przedsięwzięć związanych z pompami ciepła. Przeprowadzamy audyt energetyczny budynku, sprawdzamy możliwości montażowe i dokonujemy profesjonalnej instalacji. Nasze biuro bierze udział w pozyskaniu dofinansowania dla naszych Klientów.