Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne? Czy warto to robić?
Zima to niższa produkcja paneli fotowoltaicznych, co związane jest też z zaśnieżeniem.
Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 Grudnia i trwa do 21 marca. W tym czasie możemy spodziewać się siarczystych mrozów i obfitych opadów śniegu. W obecnym sezonie zima jest w miarę łaskawa dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych i dla tych, którzy zdecydowali się na montaż w tym okresie, by dokonać zgłoszenia na aktualnym systemie opustów.
Czy śnieg powoduje zmniejszenie efektywności paneli fotowoltaicznych?
Śnieg, który pokrywa panele fotowoltaiczne wpływa na ich efektywność, ponieważ słońce nie może dotrzeć do ich ogniw. Trzeba jednak zauważyć, że śnieg ma niewielki wpływ w ogólnym rozrachunku na produkcję w okresie zimowym. Krótkie dni, w większości pochmurne sprawiają, że do modułów nie dociera zbyt wiele światła, co oznacza, że produkcja w tym okresie jest dużo niższa. Symulacje roczne uzysków energii zakładają, że warunki pogodowe w zimę nie sprzyjają działaniu instalacji.
Tylko kilka procent wynosi produkcja energii zimą
W stosunku do innych pór roku, produkcja zimą wynosi tylko kilka procent. Kiedy możemy spodziewać się najlepszych warunków dla uzysku fotowoltaiki? Jak się okazuje wcale nie w najgorętsze dni. Najlepsze warunki produkcyjne są wtedy, gdy mamy słoneczne dni, ale wcale nie najgorętsze – ten okres przypada na późną wiosnę i lato. Moduły fotowoltaiczne posiadają ujemny współczynnik temperaturowy, co oznacza, że tracą swoją sprawność w wyższych temperaturach. Na wykresie obok widać, że instalacja zaczyna produkować więcej już w marcu. Kwiecień, maj i czerwiec to miesiące, które uznaje się w Polsce za najlepsze dla produkcji energii.
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – czy warto?
Nasi eksperci odradzają odśnieżania paneli fotowoltaicznych. Dlaczego? Odśnieżenie paneli nie wpłynie znacząco na zwiększenie produkcji, a może poważnie wpłynąć na jej efektywność w późniejszym czasie. Uszkodzenie modułu podczas odśnieżania może sprawić, że nasze działanie może przynieść odwrotny skutek. Pod śniegiem często znajdziemy też lód, którego nie da się usunąć w bezpieczny sposób. Powierzchnia modułu jest szklana, nie zalecamy zalewania gorącą wodą, używania szczotek, a tym bardziej łopat do usuwania śniegu. Wniosek – poczekajmy aż śnieg sam zsunie się po panelach albo roztopi. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla nas i naszych modułów.
Kiedy fotowoltaika najwięcej produkuje? Przykładowa instalacja jednego z naszych Klientów.