Bądź na bieżąco!

Pompa ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego. Cena, dofinansowanie i funkcje.

HOME > Blog > Pompa ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego. Cena, dofinansowanie i funkcje.

Pompa ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego. Cena, dofinansowanie i funkcje.

Montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym uważany jest obecnie za najkorzystniejszy system grzewczy ze względu na efektywność i ekologiczne aspekty. Za tym rozwiązaniem przemawia bezobsługowość, funkcjonalność, a także możliwość uzyskania dofinansowania. Cena pompy ciepła z montażem jest znacznie niższa niż kilka lat temu, kiedy urządzenie pojawiło się na rynku. Popularność pomp ciepła stale wzrasta, bardzo często stanowią źródło ogrzewania w nowych budynkach, a także świetnie zastępują nieefektywne systemy grzewcze na paliwo stałe w domach oddanych do użytku wiele lat temu.

Pompa ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego. Cena, dofinansowanie i funkcje. Źródło Haier pompy ciepła.

Zestaw pomp ciepła składa się z kilku elementów. Pompa ciepła Haier może efektywnie pracować z grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym i klimakonwektorami.

Pompa ciepła jak działa?

Oferowane rozwiązania przez INFO ENERGIA to powietrzne pompy ciepła (inaczej powietrze/woda) typu monoblok. Jak sama nazwa wskazuje, źródłem, które generuje energię cieplną w domu jest powietrze atmosferyczne. Jak to się dzieje, że z darmowego i ogólnodostępnego powietrza nasze odbiorniki dostarczają ciepło do naszych pomieszczeń? Na cały proces składa się kilka etapów (obiegów). W pierwszej fazie tego procesu powietrzne zasysane jest przez wentylator i transportowane do pompy, by trafić do parownika, w którym oddaje swoje ciepło do czynnika chłodniczego. Wychłodzone powietrze zostaje następnie usunięte z pompy ciepła. Pompa ciepła do wytworzenia od 2 do 5 kW energii cieplnej potrzebuje 1 kW energii elektrycznej. Istnieją również pompy ciepła, które energię pozyskują z gruntu, co wiąże się z włączeniem do inwestycji kosztownych odwiertów.

Pompy ciepła Stiebel Eltron. Kwidzyn, pomorskie

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła monoblok a split

Inwestorzy, którzy podejmą już decyzję, że chcą ogrzewać swój dom pompą ciepła stoją przed kolejnym dylematem. Split czy Monoblok? Oba typy pomp ciepła działają w oparciu o tę samą zasadę, różnica polega w budowie i eksploatacji urządzenia. Monoblok to typ pompy ciepła, który wskazuje, że układ chłodniczy urządzenia jest hermetycznie zamknięty w jednej obudowie. W pompie ciepła typu Split mamy do czynienia z dwiema jednostkami połączonymi ze sobą rurkami. Jedna z nich znajduje się na zewnątrz, a druga wewnątrz budynku. Jest to minus tego rozwiązania, ponieważ taki układ jest bardziej podatny na awarie. Kolejnym czynnikiem, który przemawia za pompą ciepła Monoblok jest zwolnienie z przymusowego zgłoszenia urządzenia Centralnym Rejestrze Operatorów. Przeglądy pompy ciepła monoblok będą mniej kosztować od przeglądy pompy ciepła split.

pompy ciepła oferta info energia

Na rynku jest wiele marek pomp ciepła. W ofercie INFO ENERGIA znajdują się sprawdzone na rynku pompy ciepła: Haier, Alpha Innotec, Neoheat, Heiko.

Pompa ciepła przy temperaturze -20 °C

Wiele obaw użytkowników skupia się wokół niskich temperatur. Czy pompa ciepła będzie działać w temperaturze poniżej -20 °C? Tak, pompy ciepła oferowane przez w INFO ENERGIA gwarantują pracę w takich temperaturach. Nie zamarzają i dalej pracują, chociaż z nieco mniejszą wydajnością. Nie powinno być to zaskoczeniem, ponieważ niezależnie od zastosowanego system grzewczego (gaz, pellet, ekogroszek, węgiel) to niższa temperatura zawsze powoduje większe zużycie surowca, czyli mniejszą efektywność. Pompy ciepła obecne na rynku bez problemu radzą sobie w niższych temperaturach dzięki wydajnym sprężarkom.

Pompa ciepła monoblok czy zamarza. Czy grzeje zimą. Haier

Pompa ciepła Haier posiada specjalną technologię przeciw zamarzaniu. Zawory przeciwzamrożeniowe nie pozwalają, aby woda w układzie zamarzła i zatrzymała pracę pompy ciepła.

czy pompa ciepła może zamarznąć

Konstrukcja pompy ciepła Alpha Innotec została tak stworzona, by w razie siarczystych mrozów zredukować ilość wody w instalacji.

Pompa ciepła zalety

Pompy ciepła powietrze woda to wiele zalet. Każdy kto korzystał do tej pory z innego systemu, chociażby kocioł na pellet, ekogroszek, czy nieefektywne kotły na węgiel, wie jak uporczywe potrafi być doglądanie pieca, dokładanie surowca, czy czyszczenie. Warto również wspomnieć o zanieczyszczeniach, nieprzyjemnym zapachu czy specjalnym miejscu na składowanie surowca. Pompa ciepła jest całkowicie niezależnym od naszego czasu urządzeniem. Nowoczesna automatyka pozwala w prosty sposób zaprogramować urządzenie by pracowało zgodnie z naszymi preferencjami. Pompa ciepła nie służy tylko do ogrzewania domu, podgrzeje również ciepłą wodę użytkową przez cały rok.

Sterowanie pompą ciepłą może odbywać się za pomocą intuicyjnego sterownika dotykowego i Wi-Fi.

Pompa ciepła grzejniki i podłogówka. Haier

Pompa ciepła może dostarczać ciepło do domu zarówno poprzez grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe, a także z wykorzystaniem obu odbiorników razem.

Pompa ciepła to ogrzewanie domu i ciepła woda użytkowa przez cały rok. Podgrzewanie wody przez pompę ciepła.

Pompa ciepła zapewnia niskim kosztem ciepłą wodę użytkową przez cały rok.

Pompa ciepła z fotowoltaiką

Bardzo dużym plusem wykorzystania pompy ciepła do ogrzewania domu jest kompatybilność z instalacją fotowoltaiczną. Fotowoltaika sprawi, że rachunki za prąd, a więc i ogrzewanie znacznie się obniżą.


Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną w gminie Sadlinki, pow. kwidzyński.

kalkulator fotowoltaiki. oblicz koszt instalacji. kiedy się zwróci fotowoltaika

Oblicz koszt instalacji fotowoltaicznej i sprawdź kiedy się zwróci.

Pompa ciepła a grzejniki

Nasze pompy ciepła Haier, Alpha Innotec, Neoheat i Heiko będą efektywnie pracować zarówno w przypadku ogrzewania grzejnikami, jaki ogrzewania podłogowego. Mitem jest, że pompa ciepła nie działa z grzejnikami. Marki urządzeń, które montujemy podgrzewają wodę w układzie nawet do 70°C (Pompa Ciepła Alpha Innotec alira LWD). Tradycyjne grzejniki wymagają temperatury 50-55°C, wszystkie z oferowanych przez nas pomp pracują z co najmniej taką mocą by zapewnić ten rezultat. W przypadku ogrzewania podłogowego, pożądana temperatura wynosi 35°C, co sprawia, że pompy ciepła i nie tylko ten system grzewczy, pracują efektywniej, ponieważ urządzenie potrzebuje mniejszej mocy, analogicznie kotły – mniejszej ilości surowca.

Pompa ciepła grzejniki i podłogówka. Haier

Pompa ciepła i grzejniki. Źródło: Pompy Ciepła Haier.

Pompa ciepła dofinansowanie 2022

Ekologiczne rozwiązania są wspierane różnymi programami dofinansowań. Najpopularniejszy z nich „Czyste Powietrze” jest wsparciem w przypadku wymiany nieefektywnego źródła ciepła (piece na surowce stałe).

czyste powietrze dofinansowanie pompy ciepła 2021 kwidzyn malbork tczew grudziądz

W nowych budynkach można wesprzeć inwestycję w pompę ciepła środkami z programu Moje Ciepło.

moje ciepło 2022

Chcesz uzyskać ofertę na pompę ciepła dedykowaną do Twojego domu?