Bądź na bieżąco!

Porównaj Systemy Grzewcze – Pompa Ciepła a Gaz, Ekogroszek i Pelet

HOME > Blog > Porównaj Systemy Grzewcze – Pompa Ciepła a Gaz, Ekogroszek i Pelet

Wymień piec na pompę ciepła

Pompy ciepła stają się obecnie najpopularniejszym wyborem Polaków jako system grzewczy. Dlaczego?  Wzrost cen surowców wykorzystywanych do ogrzewania budynków i większa świadomość ekologiczna. Porównaj koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u.

Do kiedy wymiana pieca?

Rozwój pomp ciepła związany jest z potrzebą zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Decyzje administracyjne, jakie podjął rząd wymuszają na użytkownikach nieefektywnych i wieloletnich kotłów wymianę systemu ogrzewania. Zakaz wykorzystywania kopciuchów do ogrzewania już wszedł w życie. Wszystkie kotły bez tabliczki znamionowej, informującej o efektywności bądź starsze niż 10 lat muszą zostać zutylizowane. Do kiedy trzeba wymienić piec?

Do 2022 roku w województwach:

 • śląskim,
 • podkarpackim.

Zakaz używania kopciuchów w 2023 roku:

 • małopolskie,
 • mazowieckie,
 • łódzkie,
 • świętokrzyskie.

Od 2024 roku nie będzie można korzystać z kopciuchów:

 • kujawsko-pomorskie,
 • lubelskie,
 • wielkopolskie,
 • zachodniopomorskie.
 • dolnośląskie (od 1 lipca),
 • pomorskie (od 1 września).

W województwie lubskim od 2027 roku wejdzie zakaz używania kotłów poniżej 5 klasy, a w opolskim od 2030 roku. Uchwał dotychczas nie podjęły województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Źródło: Uchwały Antysmogowe podjęte w poszczególnych województwach.

Uchwała antysmogowa, wymiana pieca do kiedy

Pompa ciepła - Porównanie Kosztów

Pompa Ciepła a Ekogroszek

Piec na ekogroszek to system, który dumnie miał zastąpić mniej efektywne źródła ciepła na drewno i węgiel. Ekogroszek z samej nazwy uchodził za ekologiczny surowiec. Należy pamiętać, że nie jest to kocioł, który nie wytwarza zanieczyszczeń, w szczególności w klasach niższych niż 5. Wymiana pieca na ekogroszek dofinansowywana jest z programu Czyste Powietrze.

Koszt ogrzewania kotłem na ekogroszek

Zwiększenie kosztów wytworzenia ekogroszku sprawił, że cena za ten surowiec wzrosła drastycznie w ostatnich miesiącach. Obecnie za tonę ekogroszku o wyższej wartości zapłacimy powyżej 1600 zł za tonę, w niektórych rejonach Polski nawet powyżej 2000 zł. Ekogroszek z pewnością będzie drożeć w najbliższych latach,  a opłacalność ogrzewania kotłem na ten surowiec znacznie spadnie.

Pompa Ciepła a ogrzewanie gazowe

Do niedawna gaz uchodził nie tylko za jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, ale także za jedno z najtańszych. Ostatnie rachunki za ogrzewanie gazem, szczególnie w firmach, skłoniły wiele osób do zmiany systemu ogrzewania. Cena surowca w dużej mierze zależna jest od sytuacji gospodarczej na świecie. Faktem jest, że cena gazu tylko w 2022 roku wzrosła o 41%, co oznacza, że rachunki za roczne ogrzewanie na poziomie 3500 zł wzrosły do 4935 zł. Plusem wymiany tego systemu grzewczego na pompę ciepła jest łatwiejsza adaptacja pomieszczenia.

Pompa Ciepła a kocioł na pelet

Z największymi podwyżkami surowca spotkali się użytkownicy kotłów na pelet. Cena peletu wzrosła o ok. 89%, a niestety wszystko wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek.

Na zdjęciu Haier pompa ciepła, dowiedz się więcej o tych pompach: Pompy ciepła Haier.

Pompa ciepła - Aktualne Dofinansowania 2022

Czyste Powietrze

Czyste Powietrze

Wymiana źródła ciepła

Moje Ciepło 2022

Moje Ciepło 2022

Program dla nowych domów

AgroEnergia 2022

AgroEnergia 2022

Dofinansowanie dla rolników

Ulga Temomodernizacyjna

Ulga Temomodernizacyjna

Odlicz pompę ciepła od podatku

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła, które posiadamy w naszej ofercie wytwarzają energię z otoczenia. To oznacza, że do wytworzenia 3-4 kW energii cieplnej potrzebny jest 1 kW energii elektrycznej (w przeciwieństwie do pieca elektrycznego, który z 1 kW energii elektrycznej wytworzy 1 kW energii elektrycznej). Pompa ciepła jest obecnie najtańszym rozwiązaniem grzewczym i przysługuje na nią bardzo wysokie dofinansowanie. To sprawia, że zainteresowanie tym źródłem ciepła wzrosło o kilkaset procent.

Chcesz wiedzieć więcej jak działa pompa ciepła?

W ofercie posiadamy tylko sprawdzone rozwiązania o wysokiej klasie efektywności z wysoką temperaturą grzania. Nasze usługi podobnie jak w przypadku fotowoltaiki są kompleksowe i obejmują sprzedaż produktu wraz z całym osprzętem i usługą montażu. Nasze biuro jest cały czas do Państwa dyspozycji. Pozyskujemy dofinansowanie za naszych Klientów. Jesteśmy autoryzowanym partnerem serwisowym znanych i cenionych marek: Haier, Neoheat, Heiko, Alpha Innotec. Zapoznaj się z naszą ofertą, chętnie przygotujemy niezobowiązującą wycenę.

Sprawdź ofertę pomp ciepła