Bądź na bieżąco!

Rozbudowa fotowoltaiki

HOME > Rozbudowa fotowoltaiki

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Kiedy rozbudować fotowoltaikę? Czy warto rozbudowywać? Co trzeba zrobić by zwiększyć instalację?

Fotowoltaika cieszy się bardzo dużą popularnością z uwagi na wciąż rosnące ceny energii elektrycznej. Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ coroczne podwyżki prądu nie dotkną ich portfeli.

Rozbudowa fotowoltaiki a nowe zasady rozliczeniowe

Od 1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady rozliczeniowe wyprodukowanej energii przez instalacje fotowoltaiczne. Dotyczą one tylko użytkowników, którzy założyli fotowoltaikę po wprowadzeniu zmian ustawowych bądź dokonali zgłoszenia do operatora po 31 marca 2022 roku. Więcej o zmianach: Zmiany w fotowoltaice. 

Czy umowa z operatorem zmieni się w momencie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej i przejdę na nowe zasady rozliczeniowe?

  • Nie, w przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej tworzy się aneks do umowy z operatorem.

Czy mogę zmienić system rozliczeniowy z net-metering (system opustów) na net-billing (nowe zasady)?

  • Tak, jeśli uważamy, że nowy system rozliczeń jest dla nas korzystniejszy.

Czy zakładając drugą instalację fotowoltaiczną przejdę na net-billing (nowe zasady)?

  • Nie, dalej będzie obowiązywać dotychczasowa umowa z operatorem.

rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Dofinansowanie do rozbudowy fotowoltaiki

Dofinansowanie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej jest możliwe w programie Mój Prąd 4.0. Więcej na temat programu: Program Mój Prąd

Rząd oferuje 2 000 zł dofinansowania do rozbudowy fotowoltaiki pod warunkiem przejścia na nowe zasady rozliczeniowe (net-billing) i zakupu magazynu energii. Możliwe jest także uzyskanie wsparcia do zakupu magazynu energii (7 500 zł) bądź magazynu ciepła (5 000 zł), a także dodatkowo do zarządzania energią w budynku (do 3 000 zł). Dofinansowanie przysługuje również użytkownikom instalacji, którzy skorzystali już z poprzednich edycji programu Mój Prąd.

Czy warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Oczywistym argumentem do podjęcia decyzji o rozbudowie instalacji fotowoltaicznej jest niewystarczająca ilość wyprodukowanej energii względem zużycia. Dodatkowy sprzęt w domu, zmiana systemu grzewczego na pompę ciepła , czy pojawienie się nowych domowników, sprawiają, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta. Jeśli chcemy obniżyć nasze rachunki lub zredukować wyłącznie do opłat abonamentowych to warto pomyśleć o rozbudowie instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja fotowoltaiczna jest świetną inwestycją, zainwestowanie pieniędzy w ten system można uznać za lokatę. Cykliczny wzrost cen energii jest nieunikniony.

Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną i jak to zrobić?

Głównym ograniczeniem rozbudowy instalacji fotowoltaicznej będzie miejsce. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni, która nadaje się do montażu (dach bądź grunt) to realizacja będzie niemożliwa. Nasi doradcy techniczno-handlowi ocenią na podstawie wizyty bądź dokumentacji zdjęciowej możliwości inwestycji. Przed rozbudową nasi eksperci sprawdzają moc falownika, moduły i zabezpieczenia, aby odpowiednio dobrać komponenty do istniejącej już instalacji. Pracownicy biura kompleksowo zajmą się sprawą rozbudowy fotowoltaiki od momentu sporządzenia projektu po zgłoszenie rozbudowy.