Bądź na bieżąco!

Ulga inwestycyjna od podatku rolnego – Panele Fotowoltaiczne

HOME > Bez kategorii > Ulga inwestycyjna od podatku rolnego – Panele Fotowoltaiczne

Rolnicy coraz częściej modernizują swoje gospodarstwa, ponieważ widzą w inwestycjach w nowoczesne technologie korzyści. Ułatwienie pracy, niższe koszty eksploatacyjne, ekologia i programy dofinansowań.

Rolniku, skorzystaj z programu AgroEnergia 2022 albo ulgi od podatku rolnego.

Podatek rolny a fotowoltaika

Rolnictwo w Polsce stale się rozwija, związane jest to z licznymi programami i zaangażowaniem polskich rolników. Obecne gospodarstwa są coraz bardziej zmechanizowane, a hale maszynowe, obory, stodoły coraz wyższych standardów. Rolnicy nie boją się inwestycji w odnawialne źródła energii w postaci pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznych. Wsparciem dla rolników są liczne programy. Obecnie można liczyć na uzyskanie dofinansowania z programu AgroEnergia 2022 na montaż i zakup fotowoltaiki i pomp ciepła. Często korzystniejszym rozwiązaniem jest również możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej dla rolników. Odliczenie od podatku rolnego wynosi nawet 25% poniesionych kosztów.

Podatek rolny a fotowoltaika

Ulga od podatku rolnego przysługuje każdemu płatnikowi podatku rolnego i wynika z art. 13 Ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z przepisami podatnicy, którzy poniosą koszty z tytułu budowy “urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód)”. Warto wiedzieć, że w przypadku skorzystania z ulgi od podatku rolnego, odliczone pieniądze nie trafią na konto rolnika, ani nie będą wypłacone gotówką. Ulga zostanie rozłożona w czasie i korzystający z niej nie będzie płacił w najbliższych latach podatku rolnego. Przykład:

Koszt instalacji fotowoltaicznej: 40 000 zł 

Ulga od podatku rolnego: 25%

Wyliczenie ulgi: 40 000 zł x 0,25 = 10 000 zł

Użytkownik instalacji płacił podatek rolny w wysokości 1 000 zł. Oznacza to, że przez najbliższe 10 lat nie zapłaci podatku. Ulga obowiązuje maksymalnie do 15 lat. 

Ulga na panele fotowoltaiczne

Ulgi od podatku rolnego na panele fotowoltaiczne nie można łączyć z programami dofinansowań tj. AgroEnergia 2022, Czyste Powietrze, czy Mój Prąd. O ulgę można ubiegać się jeśli instalacja fotowoltaiczna jest już zakończona, aby z niej skorzystać należy złożyć odpowiedni wniosek. Należy pamiętać, że ulga przysługuje tylko tym rolnikom, którzy zdecydują się na instalację na budynku gospodarczym, a większość energii, która zostanie wyprodukowana będzie wykorzystana na użytek gospodarstwa.

ulga od podatku rolnego panele fotowoltaiczne

Myślisz nad fotowoltaiką w swoim gospodarstwie? Skontaktuj się z nami