Bądź na bieżąco!

AgroEnergia 2023

HOME > AgroEnergia 2023

Dofinansowanie dla rolnika na fotowoltaikę i pompę ciepła

AgroEnergia 2021-2023 to dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła dedykowane dla rolników. Program rządowy dysponuje budżetem 200 mln zł, więc warto pochylić się nad pozyskaniem dotacji już teraz. Dlaczego fotowoltaika i czy warto skorzystać z dofinansowania?

Branża fotowoltaiczna rozwija się dynamicznie i stała się bardzo popularna wśród domów jednorodzinnych i firm, co jest dowodem na jej opłacalność. Fotowoltaika nie jest tylko eko-trendem, to przede wszystkim inwestycja w przyszłość gospodarstwa. Rolnicy, którzy zamierzają ubiegać się o dotację powinni odpowiednio dobrać instalację do swoich, a także zwrócić uwagę na możliwości montażowe.

Polskie rolnictwo a fotowoltaika

Mechanizacja rolnictwa postępuje bardzo szybko, a wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na prąd. Zarówno hodowcy, jak i rolnicy ponoszą coraz większe koszty utrzymania swoich gospodarstw i hodowli, niezależnie od ich wielkości. Produkcja rolna spada, a cena prądu z roku na rok będzie niestety coraz wyższa, należy się z tym liczyć i sięgnąć już teraz po instalację fotowoltaiczną, która będzie dofinansowywana ze środków programu AgroEnergia 2023.

Dofinansowanie dla rolnika na fotowoltaikę. Warunki

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich inwestycji już od 1 października 2021 r, wtedy zostanie uruchomiony nabór. Beneficjentami, którym przysługuje dotacja na fotowoltaikę są rolnicy, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, posiadający użytki rolne o pow. od 1 ha do 300 ha. Do otrzymania dofinansowania uprawnia udokumentowanie faktu prowadzenia gospodarstwa, co najmniej rok przed złożeniem wniosku. To praktycznie wszystkie wymagania, jakie musi spełniać osoba, która będzie chciała pozyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną.

Aktualizacja informacji: Nabór wniosków do programu AgroEnergia rusza 1 października 2021 roku.

info energia kwidzyn instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła
info energia to darmowy prąd dla rolnika na oborach, wiatach, polach. dofinansowanie dla rolnika, gospodarstwa.

Dofinansowanie - ile może otrzymać rolnik na fotowoltaikę?

Wysokość dotacji na fotowoltaikę zależna jest od wielkości instalacji. Jeżeli rolnik zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną o mocy w przedziale 10-30 kW, otrzyma dofinansowanie w wysokości 15 000 zł. Przy większych instalacjach między mocą 30 a 50 kW można zdobyć aż 25 000 zł. Przy czym należy zwrócić uwagę, że maksymalne dofinansowanie wyniesie 20% w przypadku instalacji 10-30 kW i 13% jeśli chodzi o instalację fotowoltaiczną 30-50 kW.

Dofinansowanie dla rolnika na pompę ciepła. Czy warto?

Pompy ciepła w zmechanizowanych gospodarstwach i hodowlach to świetne rozwiązanie, a w połączeniu z fotowoltaiką może obniżać koszty ogrzewania i prądu prawie do 0 zł. Dlaczego pompa ciepła? Pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe, które gwarantuje stałą temperaturę w zaprogramowanych dniach i godzinach, a także ciepłą wodę użytkową. Podgrzewanie wody odgrywa istotną rolę w procesach nawodnienia i produkcji. Pompą ciepła można również osuszać powietrze w suszarniach, ogrzewać powietrze wentylowane z zewnętrz, zachowywać stałą wysoką temperaturę w szklarniach, tunelach foliowych, czy oborach. Dofinansowywane są pompy ciepła o mocach powyżej 10 kW do 50 kW.

fotowoltaika dla rolnika. dofinansowanie dla rolników na fotowoltaikę. instalacja na oborze, na garażu

Większe dofinansowanie na hybrydę pompa ciepła z fotowoltaiką

Za połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, rolnik może uzyskać znacznie więcej. Hybrydowe inwestycje są opłacalne. Dla wszystkich, którzy zdecydują się na taki krok, przysługuje dodatkowe 10 000 zł dotacji.

Celem programu jest wsparcie inwestycji rolniczych i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Zwiększenie efektywności energetycznej jest pożądane w każdym biznesie, także w rolnictwie i hodowli. Warto zaznaczyć, że choć warunki programu sprawiają, że prawie każdy rolnik może otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę, to program AgroEnergia 2021 jest ograniczony finansowo.

Ulga od podatku rolnego na panele fotowoltaiczne

Rolniku, skorzystaj z ulgi od podatku rolnego. Nie płać podatku nawet przez 15 lat i wytwarzaj swoją darmową energię. Sprawdź szczegóły!

Rolniku - Pomożemy Ci w uzyskaniu dotacji!